Připomínka tragického železničního neštěstí z 27. června 1920, kdy do vlaku s břeclavskými Sokoly jedoucími do Prahy na VII. sokolský slet u Českého Brodu zezadu narazila jiná souprava. Zahynulo 5 lidí, z toho 4 pocházeli z Břeclavi. Dalších 76 osob bylo zraněno.
Téměř okamžitě se začalo s přípravami důstojného památníku obětem. Nakonec byl vybrán reliéf od akademického sochaře Ladislava Tomana vypracovaný podle motivu sletového odznaku. Umístění bylo zvoleno na čestném místě u vchodu do břeclavského městského hřbitova. Výsledkem je jeden z nejkrásnějších břeclavských památníků. Klečící postava, symbol Prahy, vítá rozepjatými pažemi Sokoly slétající se ze všech stran, když tu náhle z roje tři Sokoli padají mrtví k zemi. Mrtví ptáci symbolizují břeclavské oběti Celestinu Křivánkovou, Růženu Totuškovou a Antonii Štěpánovou.
Na zbudování náhrobku přispěli sbírkami Sokolové z celé republiky. Celkový náklad činil 45 000 Kč. Slavnostní odhalení se konalo 29. června 1922 za účasti starosty slovácké župy dr. Josefa Pyskatého, starosty břeclavského Sokola Pavla Jirsy a dalších hostů.