MUDr. František Příkazský

(Vacenovice 10. 4. 1890 – 29. 10. 1935 Brno)

Břeclavský lékař

František Příkazský pocházel z rolnické rodiny z Vacenovic na Hodonínsku. V mládí vystudoval gymnázium v Kyjově a medicínu na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. Studia úspěšně zakončil v roce 1914. Během 1. světové války působil jako vojenský lékař, později byl jmenován velitelem vojenské nemocnice v Hodoníně, kde si získal značné sympatie českých vojáků.

V roce 1920 se přestěhoval do Břeclavi, kde působil jako praktický a železniční lékař. Pro sebe a svou rodinu postavil na začátku 20. let vilu na nábřeží Dyje na konci ulice Křížkovského (dnes součást hudební školy). V roce 1924 byl ustanoven i městským lékařem. Dr. Příkazský byl v Břeclavi velmi oblíbený nejen pro své odborné znalosti, ale také díky své ochotě pomáhat všem potřebným bez rozdílu. Chudé prý léčil zdarma a kupoval jim i léky.

Ve volném čase se Dr. Příkazský angažoval ve Slováckém veslařském klubu, kde byl zvolen místopředsedou spolku, zásluhy zde získal zejména v tenisovém oddíle. Jakožto majitel vozu značky Citroen byl také členem místního odboru Čs. automobilového klubu pro Moravu a Slezsko. Vedle toho působil také v Agrární straně. Zemřel nečekaně po operaci v brněnské nemocnici U sv. Anny. Jeho pohřbu na městském hřbitově se zúčastnilo na 2500 lidí.