JUDr. Hanuš Cvi Weigl

(Břeclav 11. 8. 1912 – 17. 10. 2009 Herzlia, Izrael)

Právník a významný představitel čsl. krajanů v Izraeli

Hanuš Weigl pocházel z bohaté břeclavské židovské rodiny, která vlastnila velkoobchod s potravinami.  Dále byl vnukem starosty břeclavské židovské obce Samuela Glücka. V mládí absolvoval břeclavskou židovskou obecnou školu a zdejší české gymnázium. Už tehdy byl dirigentem studentského orchestru a ve volném čase hrával jako hudební doprovod pro místní loutkové divadlo. Následně v letech 1930-1934 vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Souběžně navštěvoval také brněnskou konzervatoř.

Po studiích Weigl nastoupil v Brně koncipientskou praxi, ale znepokojen vzestupem nacismu v Evropě, v listopadu roku 1939 i s manželkou emigroval do britské Palestiny. Žil v Jeruzalémě, Bejrútu i Tel Avivu. Zpočátku se živil jako pianista, později pracoval pro firmu Baťa. Po vzniku státu Izrael organizoval sekretariát hlavního štábu izraelské policie a byl také kontrolorem státních věznic. Od roku 1953 vedl vlastní advokátní praxi. Weigl byl spoluzakladatelem sdružení pro rehabilitaci propuštěných vězňů a pomáhal českým občanům postižným holokaustem. V letech 1987-1991 předsedal Sdružení československých krajanů v Izraeli. V dubnu 1990 předsedal Světovému sjezdu československého židovstva, kterého se účastnil i prezident Václav Havel. Při té příležitosti zprostředkoval Havlovo setkání s izraelským prezidentem Jichakem Herzogem. Po odstoupení z funkce prezidenta HJČ se stal jeho čestným předsedou a věnoval se vydání sborníku „Českoslovenští Židé a jejich přínos státu Izrael“.

Na své rodiště Hanuš Weigl vždy rád vzpomínal a zajímal se o dění v Břeclavi. Po listopadu 1989 spolupracoval s břeclavským muzeem. Obstaral např. překlady textů na náhrobcích židovského hřbitova a nechal na své náklady zhotovit pamětní desku se jmény pohřbených židovských rodin, která je umístěna na průčelí židovské obřadní síně, o jejíž rekonstrukci se aktivně zasazoval. Rovněž se přimlouval u židovské obce za prodej břeclavské synagogy městu Břeclav za symbolickou 1 Kč.