Johann Striegl

(Břeclav 1. 1. 1855 – 14. 2. 1913 Vídeň)

Břeclavský německý obchodník a komunální politik

Johann Striegl začínal kariéru v roce 1872 jako úředník Lipensko-břeclavské cukrovarnické společnosti a poté provozoval hostinec U Zlatého beránka. Jeho hvězda začala stoupat po sňatku s vdovou po obchodníku Eduardu Scheibnerovi, čímž se stal příslušníkem jedné z nejváženějších břeclavských rodin. Do veřejného života vstoupil roku 1885, kdy byl poprvé zvolen do obecního zastupitelstva. Od roku 1894 zasedal v městské radě a následně se stal 20. března 1899 starostou Břeclavi.

Johann Striegl

Mezi Strieglovy největší zásluhy patří zřízení německého obecního gymnázia, pro které nechal roku 1903 postavit budovu u městského parku. Dále založil městskou elektrárnu a vybudoval vůbec první kanalizaci. Z důvodu zhoršujícího se zdravotního stavu 9. prosince 1908 odstoupil z funkce. Krátce před tím obdržel od města čestné občanství a byl mu udělen rytířský kříž Řádu Františka Josefa.

Mimo politiku se Striegl aktivně angažoval ve veslařském spolku. Nejprve jako úspěšný závodník, později v roli funkcionáře. Svého času byl dokonce zvolen předsedou Moravsko-slezského veslařského svazu.