Havlíčkova vila v Poštorné

Historizující vila stojící na třídě 1. Máje byla navržena v roce 1900 jako obytný dům pro závodního lékaře a hlavního účetního poštorenské cihelny a továrny na hliněné zboží. Autorem budovy byl lichtenštejnský dvorní architekt prof. Karl Weinbrenner, který ve svém návrhu umně využil výrobků místní cihelny a vytvořil tak impozatní stavbu v historizujícím slohu inspirovaném saskou renesancí.

Pro stavbu byl vybrán pozemek bývalého lichtenštejnského pivovaru, jehož část musela novostavbě ustoupit. Z pivovaru zbyly do dnešních dní pouze rozsáhlé sklepy v těsném sousedství vily. Dům byl dokončen v roce 1902 a stal se tak po poštorenském kostele (1895) druhou Weinbrennerovou budovou, vytvářející nezaměnitelnou podobu centra Poštorné. Majitelem vily byl kníže Jan II. z Lichtenštejna. V přízemí bydleli členové rodiny MUDr. Vladimíra Schustera a v prvním patře rodina hlavního účetního poštorenské keramičky Jindřicha Hanische.

V roce 1920 vila v souvislosti s prodejem keramických závodů přešla do vlastnictví poštorenské keramiky, která ji vlastnila až do roku 1924, kdy ji koupili syn Aloise Havlíčka Rudolf Havlíček a jeho žena Ludmila Placáková. Rudolf převzal otcův velkoobchod s vínem, proto zakoupil také sousední objekt bývalé knížecí pálenice (pivovaru) č.p. 56 s velkými sklepy. Rudolf Havlíček ale nebyl schopen své dluhy umořovat, a tak vila v roce 1934 propadla Americko-slovenské bance. Po roce 1948 přešla do vlastnictví státu a v roce 1950 ji získal ONV Břeclav, pod podmínkou, že zde zřídí zdravotnické zařízení. Dnes je v objektu umístěna soukromá galerie s kavárnou.

Autor: Karel Kober